RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Nama Sekolah
|
:
|
SMK..........
|
Mata Pelajaran
|
:
|
Bahasa Sunda
|
Kelas / Semester
|
:
|
X/Ganjil
|
Materi Pokok/ Tema
|
:
|
Wawancara
|
Alokasi Waktu
|
:
|
4
JP (2x Pertemuan)
|
A. Tujuan Pembelajaran
Setelah proses menggali informasi melalui berbagai fakta,
menanya konsep, berdiskusi atas fakta dan konsep, menginterpretasi,
mengasosiasi dan mengkomunikasikan, siswa dapat:
1. Menyebutkan ciri-ciri
wawancara dengan teliti dan tepat
2. Menentukan hal-hal yang perlu
dirumuskan sebelum wawancara secara cermat dan teliti
3. Mendiskusikan hasil teks
wawancara dengan baik dan benar.
4. Menyusun teks wawancara
pendek secara baik dan benar
5. Memperagakan teks wawancara
dengan baik dan santun
6. Menanggapi teks wawancara
yang diperagakan oleh teman di kelasnya dengan baik dan santun.
B. Kompetensi Dasar dan Indikator
Kompetensi Dasar
|
Indikator Pencapaian Kompetensi
|
|
3.3
|
Menganalisis
isi dan unsur kebahasaan teks wawancara
|
3.3.1 Menyebutkan
ciri-ciri wawancara dengan teliti dan benar
|
3.3.2 Mendiskusikan
hal-hal yang perlu dirumuskan sebelum wawancara secara cermat dan teliti
|
||
3.3.3 Menentukan
hasil teks wawancara dengan baik dan benar
|
||
4.3
|
Merancang melakukan dan
menyusun laporan wawancara dengan memperhatikan kesatuan berbahasa
|
4.3.1 Menyusun
teks wawancara pendek secara baik dan benar
|
4.3.2 Memperagakan
teks wawancara dengan baik dan santun
|
||
4.3.3 Menanggapi teks wawancara yang diperagakan
oleh teman di kelasnya dengan baik dan santun
|
||
4.3.4 Mengoreksi kesalahan berbahasa pada teks
wawancara yang diperagakan oleh teman kelasnya dengan tepat.
|
C. Materi Pelajaran (Fakta, Konsep,
Prinsip, Prosedur)
1. Fakta
Video Wawancara 1
Narasumber : Bu Susi
Tempat : Kantin BPI Bandung
Diupload :
23 Mei 2014
2. Konsep
Wangenan wawancara
Wawancara teh hiji kagiatan komunikasi nu geus ilahar
lumangsung di masarakat. Ngan teu kabeh masarakat sok ngahajakeun saban waktu
ngawawancara. Wawancara mah biasana dilakukeun ku wartawan, reporter, atawa
jalma lianna nu nganggap perlu, upamana mahasiswa nu keur ngalakukeun
panalungtikan, murid-murid sakola nu meunang pancen ti guruna, atawa ti lembaga
sensus penuduk nu ngawawancara warga.
Wawancara mah kaasup kagiatan nyarita dua arah. Aya nu
nanya jeung aya nu ngajawab. Samemeh ngalakukeun wawancara, urang perlu tatahar
heula.
3. Prinsip
Sababaraha hal anu dianggap perlu disadiakeun
samemehna di antarana saperti ieu di handap.
§
Keur kaperluan naon?
§
Naon wae nu
ditanyakeunana?
§
Saha nu rek ditanya?
§
Ka mana kudu nepunganana?
§
Iraha waktuna?
§
Jeung sajabana.
Kalimah tanya anu disusun ku urang ulah panjang
teuing. Mun bisa mah parondok jeung togmol (langsung) kana sasaran.
Kalimah tanya model di luhur jadi bahan pikeun urang
dina waktu geus tepung jeung narasumber. Narasumber teh jalma nu baris dipenta
kateranganana. Narasumber bisa upa-rupa, gumantung kana kaperluan pananya.
Upama perlu informasi ngeunaan kasenian, nya datang ka narasumber nu ahli dina
widang seni. Upama nu diwawancarana menteri pendidikan, tangtu nu dipiharep
katerangan perkara pendidikan/atikan. Upama aya jalma nu nganggap perlu meunang
katerangan ngeunaan olahraga, tangtu eta jalma baris ngadatangan jalma nu ahli
dina widang olahraga, upamana atlit, pelatih atawa guru olahragana pisan. Kitu
wae satuluyna.
4. Prosedur
Tahap-tahapan
ngawawancara
Narasumber
: Lalan Suherlan S.Pd (Guru Mata
Pelajaran Seni Budaya Kelas
XI IPS MAN
Cibadak 2012/2013)
Anu ngawawancara : Ai Fitriani Ø Annisa Ø Hizza Tubiroh Ø Indar Yulianti
(Kelas XI IPS 6 MAN Cibadak 2012/2013 )
Anu ngawawancara : Ai Fitriani Ø Annisa Ø Hizza Tubiroh Ø Indar Yulianti
(Kelas XI IPS 6 MAN Cibadak 2012/2013 )
Sesi Ngawawancara
:
Bubuka dina wawancara
Murid : “Assalamu’alaikum ?”
Pa Lalan : “Wa’alaikumsalam.”
Murid : “Bapa hapunten bade ngaganggu waktosna, sim kuring sareng rerencangan di papancenan tugas ku guru Basa Sunda, nyaeta dipiwarang ngawawawancara salah sahiji guru mata pelajaran Bahasa, Atikan sareng Seni Budaya. Kumargi Bapa guru di widang seni budaya, sim kuring sareng rerencangan bade ngawawancara bapa,kumaha Pa sayogi bade diwawancara ku sim kuring sareng rerencangan ?”
Murid : “Assalamu’alaikum ?”
Pa Lalan : “Wa’alaikumsalam.”
Murid : “Bapa hapunten bade ngaganggu waktosna, sim kuring sareng rerencangan di papancenan tugas ku guru Basa Sunda, nyaeta dipiwarang ngawawawancara salah sahiji guru mata pelajaran Bahasa, Atikan sareng Seni Budaya. Kumargi Bapa guru di widang seni budaya, sim kuring sareng rerencangan bade ngawawancara bapa,kumaha Pa sayogi bade diwawancara ku sim kuring sareng rerencangan ?”
Eusi wawancara
Pa Lalan : “Nya mangga wae, teras bade naroskeun ngeunaan naon ?”
Murid : “Abdi,bade naroskeun ngeunaan kabudayaan Sunda di jaman ayeuna.
Pa Lalan : “Nya mangga.”
Murid : “Kumaha kamandang Bapa ngeunaan kabudayaan Sunda ayeuna ?’’
Pa Lalan : “Upami di taliti kabudayaan sunda jaman ayeuna teh pikasediheun.”
Murid : “Naon sababna ?”
Pa Lalan : “Nya eta jaman ayeuna mah teu budak ngora teu kolot teh tos jarang nu mikacinta kabudayaanna sorangan,nyaeta budaya sunda.”
Murid : “Kabudayan nu mangrupa naon anu tos di leungitkeun ku masyarakat
Pa Lalan : “Nya mangga wae, teras bade naroskeun ngeunaan naon ?”
Murid : “Abdi,bade naroskeun ngeunaan kabudayaan Sunda di jaman ayeuna.
Pa Lalan : “Nya mangga.”
Murid : “Kumaha kamandang Bapa ngeunaan kabudayaan Sunda ayeuna ?’’
Pa Lalan : “Upami di taliti kabudayaan sunda jaman ayeuna teh pikasediheun.”
Murid : “Naon sababna ?”
Pa Lalan : “Nya eta jaman ayeuna mah teu budak ngora teu kolot teh tos jarang nu mikacinta kabudayaanna sorangan,nyaeta budaya sunda.”
Murid : “Kabudayan nu mangrupa naon anu tos di leungitkeun ku masyarakat
sunda?”
Pa Lalan : “sapertos dina bahasa,kabiasaan,sopan santun,sareng sajabana”.
Muridi : “faktor naon wae anu nyababkeun masyarakat sunda henteu apal atanapi henteu mikacinta kana budayana sorangan?”
Pa Lalan : “faktor nu nyebabkeunna nya eta,ayana budaya asing,tara ngalestarikeun budayana, jarang ditampilkeun dina acara-acara adat, jarang komunikasi sareng sajabana”.
Murid : “kumaha carana supaya masyarakat sunda teh mikacinta kana kabudayaanna sorangan?”
Pa Lalan : “kudu dimumule ti ayeuna keneh eta kabudayaan supaya eta budaya teu leungit atanapi di cokot ku nagara batur,di lestarikeun,di tampilkeun dina acara-acara adat,sareng kudu di ajarkeun ka murangkalih supaya pada mikacinta”.
Pa Lalan : “sapertos dina bahasa,kabiasaan,sopan santun,sareng sajabana”.
Muridi : “faktor naon wae anu nyababkeun masyarakat sunda henteu apal atanapi henteu mikacinta kana budayana sorangan?”
Pa Lalan : “faktor nu nyebabkeunna nya eta,ayana budaya asing,tara ngalestarikeun budayana, jarang ditampilkeun dina acara-acara adat, jarang komunikasi sareng sajabana”.
Murid : “kumaha carana supaya masyarakat sunda teh mikacinta kana kabudayaanna sorangan?”
Pa Lalan : “kudu dimumule ti ayeuna keneh eta kabudayaan supaya eta budaya teu leungit atanapi di cokot ku nagara batur,di lestarikeun,di tampilkeun dina acara-acara adat,sareng kudu di ajarkeun ka murangkalih supaya pada mikacinta”.
Panutup wawancara
Murid : “bapak hatur nuhun kana waleranana”.
Hapunteun bilih ngaganggu waktos bapa.
Wassalamu’alaikum wr.wb.
Pa Lalan : Wa’alaikumsalam wr.wb
Pa Lalan : Wa’alaikumsalam wr.wb
D. Metode Pembelajaran
Pendekatan :
Scientific
Model : Discovery Learning dan project based
learning
Metode : Diskusi, tanya jawab dan penugasan
E.
Media dan alat pembelajaran
Media :
Audio visual (video)
Alat : Laptop, Tablet, Projector,
Ezcast Wireless, dan Sound System.
F.
Sumber belajar
1.
Pengarang :
Penerbit :
2.
Video wawancara dari Internet
G. Langkah-langkah Pembelajaran
Kegiatan
|
Langkah-langkah Pembelajaran
|
Alokasi Waktu
|
Pendahuluan
|
Orientasi
§ Siswa
menjawab salam guru
§ Guru
mengajak siswa untuk berdoa sebelum memulai pelajaran
§ Guru
mengecek kehadiran siswa
Apersepsi
§ Guru memberikan gambaran tentang Wawancara
beserta langkah-langkah
membuat Wawancara sampai dengan cara menanggapi hasil Wawancara
§ Sebagai apersepsi untuk mendorong rasa ingin
tahu dan berpikir kritis, siswa diajak untuk mencoba menyimak
Wawancara.
Motivasi
§ Siswa
diberikan motivasi untuk belajar
§ Siswa
agar konsentrasi dalam pembelajaran dan terlibat aktif dalam
pembelajaran
Acuan
§ Guru menyampaikan tujuan pembelajaran yang
ingin dicapai yaitu menyimak Wawancara sampai menyajikan Wawancara hasil
penemuan sendiri
|
|
Inti
|
Pertemuan ke 1:
1. Siswa menonton contoh teks Wawancara
2. Siswa
menanyakan bagian-bagian Wawancara
yang telah disimaknya
3. Guru
bertanya kepada siswa mengenai isi Wawancara
yang telah disimaknya (stimulasi/pemberian
rangsangan)
4. Siswa membagi ke dalam beberapa kelompok untuk berdiskusi
dengan tiap kelompok terdiri atas empat siswa.Tiap kelompok mendapat tugas untuk membuat
pertanyaan-pertanyaan dalam mewawancara. Sekaligus membuat hipotesis bahwa
wawancara itu adalah cara untuk mengumpulkan informasi dari berbagai sumber.
(Problem statement)
Pertemuan ke 2:
1.
Guru
membuka pelajaran dan menyampaikan apersepsi
2.
Siswa
membagi ke dalam beberapa
kelompok untuk berdiskusi dengan tiap kelompok terdiri atas empat siswa.Tiap kelompok mendapat tugas untuk mengidentifikasi
pertanyaan-pertanyaan dalam mewawancara
3.
Siswa
menentukan nara sumber di lingkungan sekolah yang akan diwawancara
a. Siswa mewawancarai guru/karyawan/kepsek di
sekolah Data collection
b. Siswa menulis hasiil wawancara atau rekaman
wawancara
c. Siswa mengolah data hasil wawancara (Data Processing)
4.
Setiap kelompok mengutarakan
langkah-langkah kepada guru dan teman-teman ketika akan
mewawawancara Verification (Pembuktian)
5.
Siswa menyajikan hasil Wawancara di depan teman-teman
kelasnya dengan bimbingan guru.
|
|
Penutup
|
1. Siswa menyimpulkan materi
tentang Wawancara
dengan bimbingan guru
2. Masing-masing siswa memberikan komentar tentang materi Wawancara ataupun mengomentari terhadap hasil
wawancara teman-temannya secara sopan dan santun.
3. Siswa mengerjakan tes tertulis mengenai ciri-ciri, hal-hal atau pertanyaan penting, dan langkah-langkah membuat Wawancara.
4. Siswa diberikan tugas untuk membuat teks Wawancara
dengan tokoh yang
berbeda
5. Siswa diberikan informasi tentang kegiatan minggu yang akan datang yaitu
tentang ulangan harian
6. Guru mengakhiri kegiatan belajar dengan
memberikan pesan kepada siswa untuk tetap belajar.
|
H. Penilaian
Bentuk dan Instrument penilaian
a.
Tes tulis bentuk uraian
Indikator
pencapaian kompetensi
|
Bentuk penilaian
|
Instrumen
|
·
Menyebutkan ciri-ciri
wawancara dengan teliti dan benar
·
Menentukan hal-hal yang
perlu dirumuskan sebelum wawancara secara cermat dan teliti
· Mendiskusikan hasil teks wawancara dengan baik dan
benar
|
Tes uraian
|
1.
Saha
ngaran anu ngawawancara téh?
2.
Naon
ngaran acara wawancara eta téh?
3.
Saha
ngaran nu diwawancara téh, naon propésina?
4.
Tos
sabaraha taun Bu Susi damel di kantin BPI?
5.
Bangbaluh
naon nu dirandapan ku Bu Susi?
6.
Sabaraha
penghasilan Bu Susi sadintenna?
7.
Naon
nu dipidamel ku Bu
Susi nalika kantin libur?
8.
Naha
kungsi aya insiden di kantin Bu Susi? Insidén naon éta téh?
9.
Ti jam
sabaraha dugi ka jam sabaraha Bu Susi damel di kantin?
10.
Upami
aya pedagang lain, Bu Susi ngaraos kasaingan teu?
|
Kunci Jawaban:
- Ackmad Dandria Marzuki
- Taros-tumaros
- Bu Susi, Tukang jaga warung
- 16 Taun
- Lamun nuju ramé sok aya nu tara mayar
- 50 rebu
- Didamel di catering
- Kungsi, aya tawuran
- Jam genep dugi ka jam opat
- Henteu
b.
Tes Penilaian Keterampilan
Pek wawancara hiji tokoh di masarakat atawa idola
hidep, tuluy catet hasil jeung lengkah-lengkah wawancarana pidangkeun di
hareupeun babaturan kelas!
CONTO PENILAIAN KETERAMPILAN
NO
|
ASPEK PENILAIAN
|
BOBOT NILAI
|
SKOR
|
A
|
Penggunaan
Bahasa
|
5-25
|
|
1
|
Pelafalan dan Intonasi
|
||
2
|
Pilihan kata, gaya bahasa, dan undak usuk
bahasa
|
||
3
|
Struktur bahasa (Bentukan kata dan kalimat)
|
||
B
|
Organisasi dan Sistem Penyampaian
|
5-25
|
|
1
|
Kesusuaian pertanyaan dengan topik
|
||
2
|
Urutan uraian sistematis
|
||
C
|
Pemahaman
Isi
|
5-25
|
|
1
|
Penguasaan isi
|
||
2
|
Penghayatan dan penjiwaan
|
||
D
|
Penampilan
(Ekspresi)
|
5-25
|
|
1
|
Gesture (mimik dan gerak)
|
||
2
|
Kreasi, gaya, dan kelancara bicara (tutur)
|
Sukabumi, Juli 2017
Mengetahui: Guru
Mata Pelajaran,
Kepala Sekolah,
No comments:
Post a Comment